2017 Canadian Screen Awards: And The Winners Are ...
Canadian Screen Awards hölls på söndag kväll, sändes direkt från Torontos Sony Center for the Performing Arts, med America's Got Talent-domare (och stolt kanadensare) Howie Mandel som värd för årets extravaganza.
Varje år hedrar Canadian Screen Awards det bästa inom kanadensisk film och tv, med vinnare i kategorierna Creative Fiction och Non-Fiction som tillkännagavs vid tidigare galor som hölls tidigare denna vecka.
RELATERADE: Christopher Plummer får priset Lifetime Achievement vid 2017 Canadian Screen Awards
Kvällens stora vinnare var Orphan Black-stjärnan Tatiana Maslany, som vann för sin framträdande (eller snarare föreställningar) i den showen, liksom för sin roll i filmen The Other Half, medan Orphan Black också vann CSA för Bästa dramatiska serien.
Höjdpunkter från årets show inkluderade komikern Dave Chappelle som hedrade Just for Laughs med Icon Award, Tantoo Cardinal fick Earle Grey Award och scen- och skärmikonen Christopher Plummer fick Lifetime Achievement Award.
Klicka för att se galleri på den röda mattan vid 2017 Canadian Screen Awards
Nästa bildJag vet inte att jag förtjänar det här, men jag tar det ändå, sa Plummer i sitt acceptanstal. Utmärkelsekommittén använde helt klart mitt namn av medlidande: ”Du får ge honom det nu innan han kvakar.” Och de har helt rätt. Jag är gammal. Farligt gammalt. Jag är så gammal att när jag var liten var det första ordet jag uttalade på latin. Så allt detta har gjort mig ganska yr. Jag klarar mig inte ens genom mitt tal. Lyckost.
Och vinnarna av Canadian Screen Awards 2017 är:
FILMA
Bästa film
Dåliga frön | Ogräs - Luc Vandal, Lorraine Dufour
Före gatorna | Innan gatorna - Chloé Leriche
Hello Destroyer - Daniel Domachowski, Haydn Wazelle
VINNARE: It's Only the End of the World | Just the End of the World - Nancy Grant, Sylvain Corbeil, Xavier Dolan
Gammal sten - Xianjian Wu, Chi-an Lin, Jing Wang, Sarah Stallard
Operation Avalanche - Matthew Miller, Lee Kim, Matt Johnson
Lopp - Louis-Philippe Rochon, Dominique Séguin, Jean-Charles Lévy, Luc Dayan
Sökare | Maliglutit - Zacharius Kunuk
De som gör revolution halvvägs gräver bara sina egna gravar | De som gör halvvarv har bara grävt en grav - Hany Ouichou
Weirdos - Marc Almon, Mike MacMillan, Bruce McDonald
Prestation inom Art Direction / Production Design
André-Line Beauparlant - Bad Seeds | Ogräs
Aidan Leroux, Joel Richardson - Born to Be Blue
David Brisbin, Isabelle Guay, Jean-Pierre Paquet - Race
VINNARE: Emmanuel Fréchette - Two Lovers and a Bear
Matt Sannolikt - Weirdos
Prestation inom film
Glauco Bermudez - Before the Streets | Innan gatorna
VINNARE: André Turpin - It's Only the End of the World | Juste la fin du monde
Josée Deshaies - Nelly
Mingkai Leung - gammal sten
Scott Moore - Varulv
Prestation i kostymdesign
Marjatta Nissinen - Flickakungen
VINNARE: Patricia McNeil - Nelly
Megan Oppenheimer - Operation Avalanche
Mario Davignon - Race
Bethana Briffett - Weirdos
Prestation i riktning
Chloé Leriche - Före gatorna | Innan gatorna
Kevan Funk - Hello Destroyer
VINNARE: Xavier Dolan - It's Only the End of the World | Juste la fin du monde
Matt Johnson - Operation Avalanche
Mathieu Denis, Simon Lavoie - De som gör revolution halvvägs gräver bara sina egna gravar | De som gör halvvarv har bara grävt en grav
Prestation i redigering
Claude Palardy - Bad Seeds | Ogräs
Michael Long - Old Stone
VINNARE: Richard Comeau - Two Lovers and a Bear
Duff Smith - Weirdos
Ashley McKenzie - Varulv
Prestation inom smink
Lynda McCormack - Född för att vara blå
VINNARE: Maïna Militza, Denis Vidal - It's Only the End of the World | Juste la fin du monde
Melissa Meretsky, Jennifer Walton, Lisa Belyea - The Northlander
Natalie Trépanier, Réjean Goderre - Race
Kathryn Casault - Two Lovers and a Bear
Achievement in Music - Original Score
VINNARE: Todor Kobakov, Steve London, David Braid - Born to be Blue
Michael White - REVENGE (Revenge)
Alain Mayrand - Numma
Jesse Zubot - Två älskare och en björn
Taymaz Saba - Window Horses: The Poetic Persian Epiphany of Rosie Ming
Prestation i musik - originalsång
Nikan Boivin - Före gatorna | Innan gatorna - Sokecimoyekw
VINNARE: David Braid - Born to be Blue - kunde ha varit
Daniel Stimac - Ett datum med Miss Fortune - hade nästan allt
Camille Poliquin, Laurence Lafond-Beaulne - King Dave - Natalie
Matthew Schellenberg - Lovesick - Draw Blood
Prestation i övergripande ljud
Marcel Chouinard, Philippe Lavigne, Stéphane Bergeron, Shaun-Nicholas Gallagher, Louis Collin - Bad Seeds | Ogräs
Francois Grenon - It's Only the End of the World | Bara slutet på världen
Sylvain Brassard, Michel Lecoufle, Stephen De Oliveira, Nicholas Gagnon - King Dave
Matt Chan - Operation Avalanche
VINNARE: Claude La Haye, Luc Boudrias, Pierre-Jules Audet - Race
Prestation inom ljudredigering
Sylvain Brassard, Guy Francoeur, Benoit Dame, Guy Pelletier - It's Only the End of the World | Bara slutet på världen
Sylvain Brassard, Guy Pelletier, Christian Rivest - King Dave
Matt Chan, James Patrick, Frieda Bay - Operation Avalanche
VINNARE: Pierre-Jules Audet, Jérôme Décarie, Michelle Cloutier, Stan Sakell, Jean-François Sauvé, Mathieu Beaudin, François Senneville, Luc Raymond, Jean-Philippe Saint-Laurent - Race
Miguel Nunes, Ryan Thompson, Gina Mueller, Maureen Murphy - The Unseen
Prestation i visuella effekter
Tristan Zerafa - Operation Avalanche
VINNARE: Martin Lipmann, Cynthia Mourou, Benoit Touchette, Jonathan Piché-Delorme, Frédéric Breault - Race
Bob Habros, Adele Venables, Julika Pape, Milos Djakovic, Adam Kube, Mike Wearing, Richard Darwin - The Unseen
Anpassat manus
VINNARE: Xavier Dolan - It's Only the End of the World | Juste la fin du monde
Bachir Bensaddek - Montreal, White City | Montreal den vita
David Bezmozgis - Natasha
Original manus
Kevan Funk - Hello Destroyer
Stella Meghie - Jean of the Joneses
Johnny Ma - Old Stone
Zacharius Kunuk - Sökare | Maliglutit
VINNARE: Daniel MacIvor - Weirdos
Prestation av en skådespelare i en ledande roll
Jared Abrahamson - Hello Destroyer
Gang Chen - Old Stone
VINNARE: Stephan James - Race
Lawrence Barry - Riverhead
Andrew Gillis - Varulv
Prestanda av en skådespelare i en biroll
Jacques Newashish - Innan gatorna | Innan gatorna
VINNARE: Vincent Cassel - It's Only the End of the World | Bara slutet på världen
Michael Reventar - Kidnap Capital
Henry Czerny - Den andra hälften
Evan Mercer - Riverhead
Prestanda av en skådespelerska i en ledande roll
Carmen Ejogo - Född för att vara blå
Nathalie Doummar - Gränser | Land
Sasha K. Gordon - Natasha
VINNARE: Tatiana Maslany - Den andra hälften
Bhreagh MacNeil - Varulv
Prestanda av en skådespelerska i en biroll
Kwena Bellemare Boivin - Före gatorna | Innan gatorna
Nathalie Baye - It's Only the End of the World | Bara slutet på världen
Sherri Shepherd - Jean of the Joneses
Gabrielle Tremblay - De som gör revolution halvvägs gräver bara sina egna gravar | De som gör halvvarv har bara grävt en grav
VINNARE: Molly Parker - Weirdos
Fan Choice Awards
Yannick Bisson, Murdoch Mysteries (CBC)
Helene Joy, Murdoch Mysteries (CBC)
VINNARE: Natasha Negovanlis, Carmilla ’
Ted Rogers Bästa dokumentärfilm
Gulîstan, Land of Roses - Zaynê Akyol, Fanny Drew, Sarah Mannering, Yanick Létourneau, Mehmet Aktas, Denis McCready
VINNARE: I Am the Blues - Daniel Cross, Bob Moore, Mila Aung-Thwin, Bruce Cowley
KONELĪNE: vårt land vackert - Nettie Wild, Betsy Carson
Fängelset i tolv landskap - Brett Story
Waseskun - Steve Patry, Nathalie Cloutier, Denis McCready, Colette Loumède
Bästa film i en dokumentär för långfilm
Chris Romeike - Giants of Africa
Joan Poggio - Gun Runners
VINNARE: John Price - I Am the Blues
Van Royko - KONELĪNE: vårt land vackert
Derek Rogers - The Skyjacker's Tale
Bästa redigering i en dokumentärfilm med en längd
Eric Pedicelli - Black Code
VINNARE: Dave De Carlo - Afrikas jättar
Mathieu Bouchard-Malo - Gulîstan, Rosens land
Michael Brockington - KONELĪNE: vårt land vackert
Nathalie Lamoureux - Waseskun
Bästa korta dokumentären
Ram 394 - Rich Williamson, Shasha Nakhai, Ed Barreveld
Vägen till Webequie - Ryan Noth, Tess Girard
Stone Makers - Jean-Marc E. Roy, Colette Loumède, Denis McCready, Claudia Chabot
VINNARE: Denna flod - Katherena Vermette, Erika MacPherson, Alicia Smith, David Christensen
Tshiuetin - Caroline Monnet, Eric Cinq-Mars
Bästa live action korta drama
En begravning för blixtar - Emily Kai Bock
VINNARE: Mutanter - Alexandre Dostie, Hany Ouichou, Gabrielle Tougas-Fréchette
Åh vilken underbar känsla - François Jaros, Fanny-Laure Malo
Stjärna - Emilie Mannering, Fanny Drew, Sarah Mannering
Wild Skin - Ariane Louis-Seize, Jeanne-Marie Poulain, Hany Ouichou
Bästa animerade kort
VINNARE: Blind Vaysha - Theodore Ushev, Marc Bertrand
Jag är här - Eoin Duffy, Maral Mohammadian, Shirley Vercruysse
Jag gillar tjejer - Diana Obomsawin, Marc Bertrand
Mormor - Janice Nadeau, Marc Bertrand, Corinne Destombes
Rött av idegran - Marie-Hélène Turcotte, Felix Dufour-Laperrière
TV
Bästa dramatiska serien
19-2 - Bravo (Bell Media)
Blood & Water - OMNI (Rogers Media)
VINNARE: Orphan Black - Space (Bell Media)
Detta liv - CBC (CBC)
Vikings - History (Corus Entertainment)
Bästa komedieserien
Kim's Convenience - CBC (CBC)
VINNARE: Letterkenny - CraveTV (Bell Media)
Mohawk Girls - APTN (Aboriginal People's Television Network)
Mr. D - CBC (CBC)
Schitt's Creek - CBC (CBC)
Bästa verklighet / tävlingsprogram eller serie
VINNARE: The Amazing Race Canada - CTV (Bell Media)
Big Brother Canada - Global (Corus Entertainment)
Kanadas smartaste person - CBC (CBC)
Knock Knock Ghost - OUTtv (OUTtv)
Masterchef Kanada - CTV (Bell Media)
Bästa animerade programmet eller serien
Beat Bugs - Netflix (Netflix)
VINNARE: The Curse of Clara: A Holiday Tale - CBC (CBC)
The Deep - Family CHRGD (DHX)
Fangbone! - Familj CHRGD (DHX)
Bästa biografi eller konst dokumentärprogram eller serie
VINNARE: Hip-Hop Evolution - HBO Kanada (Bell Media)
Avbryt detta program - CBC (CBC)
Justice for MLK: The Hunt for James Earl Ray - Histoire (Corus Entertainment)
Loretta Lynn: Still A Mountain Girl - Documentary Channel (CBC)
Bästa fiktionsprogram eller -serier för barn eller ungdom
Backstage - Family Channel (DHX)
Degrassi: Next Class - Family Channel (DHX)
Make It Pop - YTV (Corus Entertainment)
VINNARE: Odd Squad - TVOKids (TVO)
Wild Kratts - TVO (TVO)
Bästa facklitteraturprogram eller serie för barn eller ungdomar
Gaming Show (In My Parents ’Garage) - Familjekanal (DHX)
VINNARE: Science Max: Experiment at Large - TVO (TVOkids)
We Are Savvy - Family Channel (DHX)
Bästa dokumentärprogrammet
Hold Your Fire - National (CBC)
Letar efter Mike - CBC - Firsthand (CBC)
VINNARE: My Millennial Life - TVO (TVO)
Survivors Rowe - TVO (TVO)
Wasted - CBC (CBC)
Bästa faktaprogrammet eller serien
Curse of the Frozen Gold - History (Corus Entertainment)
Keeping Canada Alive - CBC (CBC)
Real Detective - Netflix (Netflix)
VINNARE: Still Standing - CBC (CBC)
This Is High School - CBC (CBC)
Bästa historia dokumentärprogram eller serie
Newfoundland på Armageddon - CBC (CBC)
Pass-systemet - APTN (Aboriginal Peoples Television Network)
Reunion of Giants - Documentary Channel (CBC)
VINNARE: War Story: Afghanistan - History (Corus Entertainment)
Bästa livsstilsprogram eller serie
Cityline - City (Rogers)
Stor kanadensisk kokbok - Food Network Canada (Corus Entertainment)
Lämna det till Bryan - HGTV (Corus Entertainment)
Masters of Flip - W Network (Corus Entertainment)
VINNARE: Du måste äta här! - Food Network Canada (Corus Entertainment)
Bästa liveunderhållningsspecial
2016 Canadian Screen Awards - CBC (CBC)
etalk @ the Oscars - CTV (Bell Media)
VINNARE: The Tragically Hip - A National Celebration - CBC (CBC)
Bästa live-sportevenemang
2015 Gray Cup - TSN (Bell Media)
Game 6, Stanley Cup Final - Sportsnet (Rogers)
NBA Eastern Conference Finals Game 4 - TSN (Bell Media)
VINNARE: Rio 2016 - CBC (CBC)
Bästa lokala nyhetssändningen
VINNARE: CBC News: Here & Now - CBC (CBC)
CBC Toronto News - CBC Toronto (CBC)
CTV News Toronto klockan 6 - CTV Toronto (CTV News)
Global News Hour at 6 - Global (Corus Entertainment)
Bästa musikprogram eller serie
iHeartRADIO Much Music Video Awards - Much (Bell Media)
VINNARE: JUNO Awards 2016 - CTV (Bell Media)
WE Day - CTV (Bell Media)
Bästa nationella nyhetssändningen
CBC News Network med Ian Hanomansing - CBC News Network (CBC)
VINNARE: CBC News: The National - CBC (CBC)
CTV National News med Lisa LaFlamme - CTV News (Bell Media)
Global National - Global (Corus Entertainment)
roliga morgon citat för att börja dagen
Bästa nyhets- eller informationsprogrammet
CBC News: Marketplace - Giftiga smycken - CBC (CBC)
CBC News Specialpresentation - Ansikte mot ansikte med premiärministern - CBC (CBC)
VINNARE: W5: Healing Hands - CTV (Bell Media)
Bästa nyheter eller informationssegment
CBC News: The National - Another Choice - CBC (CBC)
CBC News: The National - Dirty Work - CBC (CBC)
CBC News: The National - Fångad i Carnage - CBC (CBC)
VINNARE: CBC News: The National - Komma ikapp med färgarna - CBC (CBC)
den femte egendomen - Pojken på stranden - CBC (CBC)
Bästa nyheter eller informationsserier
CBC News: Marketplace - CBC (CBC)
VINNARE: Daily Planet - Discovery Channel (Bell Media)
den femte egendomen - CBC (CBC)
W5 - CTV (Bell Media)
Bästa nyhetsspecial
Federal Election 2015 - CTV News (Bell Media)
CBC-nyheter: Beaumont-Hamel 100: e - CBC Newfoundland och Labrador (CBC)
CBC News: Canada Röstar - Valkväll: 19 oktober - CBC (CBC)
Beslut Manitoba - Global Winnipeg (Corus Entertainment)
VINNARE: Fort McMurray Wildfire Evacuation - Global Edmonton (Corus Entertainment)
Bästa scenkonstprogrammet
Perikles äventyr - CBC (CBC)
VINNARE: The Taming of the Shrew - CBC (CBC)
Bästa förskoleprogrammet eller serien
The Adventures of Napkin Man - CBC (CBC)
Barnens CBC-träningsdag - CBC (CBC)
VINNARE: PAW Patrol - TVO (TVO)
Peg + Cat - Treehouse (Corus Entertainment)
Scout & The Gumboot Kids - CBC 1 för barn (CBC)
Bästa reportage, lokal
CBC Vancouver News at Six - Online Revenge Arrest - CBC British Columbia (CBC)
VINNARE: Global BC - Missing Plane Found - Global (Corus Entertainment)
Globala nyheter klockan 5:30 och 6:00 - Global (Corus Entertainment)
Liv och dödsbeslut - CICT Global (Corus Entertainment)
Bästa reportage, nationell
Campus sexuella trakasserier: En CBC-nyhetsutredning - CBC (CBC)
VINNARE: CBC News: The National - Trapped at the Border - CBC (CBC)
CTV National News med Lisa LaFlamme - På frontlinjen: Irak - CTV News (Bell Media)
Global National - CHAN (Corus Entertainment)
Bästa dokumentärprogram eller serie för vetenskap eller natur
Kenya Wildlife Diaries - Love Nature (Blue Ant Media)
VINNARE: Älg: Ett år i en kvistätares liv - CBC (CBC)
My Brain Made Me Do It - CBC (CBC)
Fångad i en human zoo - CBC (CBC)
Volcanic Odysseys - Love Nature (Blue Ant Media)
Bästa sportfunktionssegment
Tro på Ryp - TSN (Bell Media)
Presidenten - TSN (Bell Media)
Gordie Howe Segment - Sportsnet (Rogers)
VINNARE: Radical Play - TSN (Bell Media)
Stephen Brunt's Ali Essay - Sportsnet (Rogers)
Bästa sportöppning / retas
Jays Post Season Season Opening Tease - Sportsnet (Rogers)
VINNARE: Raptors Playoff / Marcus Stroman - Sportsnet (Rogers)
Rio 2016 - CBC (CBC)
Toronto Argonauts säsongsöppnare - TSN (Bell Media)
Bästa sportprogram eller serie
Mot alla odds: The RCAF Flyers - Sportsnet (Sportsnet)
Equalizer - CBC (CBC och Société Radio-Canada)
Journey to the Gray Cup: Edmonton Eskimos 2015 - TSN (Bell Media)
Muhammad Ali - The Greatest - Sportsnet (Rogers)
Sinaloa till showen - The Robert Asuna Story - Sportsnet (Rogers)
Bästa samtalsprogram eller serie
etalks Ultimate Oscar Guide 2016 - CTV (Bell Media)
InnerSpace - Space (Bell Media)
VINNARE: Marilyn Denis Show - CTV (Bell Media)
Social-CTV / CTV TWO / M3 / E! (Bell Media)
Bästa TV-film eller begränsad serie
VINNARE: Murdoch Mysteries - A Merry Murdoch Christmas - CBC (CBC)
Odd Squad: The Movie - TVOKids (TVO)
Slasher - Super Channel (Allarco Entertainment)
Ej ansökt - CBC (CBC)
Bästa sortiment eller skisskomedieprogram eller -serie
VINNARE: Baroness Von Sketch Show - CBC (CBC)
The Beaverton - The Comedy Network (Bell Media)
Canadas Walk of Fame 2015 - Global (Corus Entertainment)
Den här timmen har 22 minuter - CBC (CBC)
Donald Brittain Award för bästa sociala / politiska dokumentärprogram
After the Last River - Documentary Channel (CBC)
I, Pedophile - CBC (CBC)
VINNARE: Guantanamo's Child: Omar Khadr - Documentary Channel (CBC)
Kriget hemma - CBC (CBC)
HÅNDTAGSKATEGORIER
Barbara Sears Award för bästa redaktionella forskning
VINNARE: Painted Land: In Search of the Group of Seven - TVO (TVO)
Pass-systemet - APTN (Aboriginal Peoples Television Network)
Fångad i en human zoo - CBC (CBC)
War Story: Afghanistan - History (Corus Entertainment)
Medan du sov - CBC (CBC)
Barbara Sears Award för bästa visuella forskning
Mot alla odds: The RCAF Flyers - Sportsnet (Rogers)
Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah - Documentary Channel (CBC)
The Fifth Estate - The Fire Breather: The Rise and Rage of Donald Trump - CBC (CBC)
VINNARE: Hur man förändrar världen - HBO Kanada (Bell Media)
Ron Taylor: Dr. Baseball - Bravo (Bell Media)
Bästa prestationen inom smink
Dark Matter - Welcome to Your New Home - Space (Bell Media)
VINNARE: Frontier - Mushkegowuk Esquewu - Discovery Channel (Bell Media)
Murdoch Mysteries - Sommaren '75 - CBC (CBC)
Reign - Clans - CTV (Bell Media)
Wynonna Earp - Diggin ’Up Bones - CHCH (Channel Zero)
Bästa kostymdesign
Frontier - Wolves - Discovery Channel (Bell Media)
Murdoch Mysteries - Unlucky in Love - CBC (CBC)
VINNARE: Reign - Clans - CTV (Bell Media)
Wynonna Earp - Keep the Home Fires Burning Burning - CHCH (Channel Zero)
X-Company - Svart flagga - CBC (CBC)
Bästa regi i ett barn- eller ungdomsprogram eller serie
VINNARE: Degrassi: Nästa klass - #ThisCouldBeUsButYouPlayin - Family Channel (DHX)
Mystery Files - Mysteriet bakom masken - TVOKids (TVO)
Odd Squad - The First Day - TVOKids (TVO)
Odd Squad - Failure to Lunch - TVO (PBS & TVO)
Science Max: Experiment i stort - Hur du bygger det - TVO (TVOkids)
Bästa regi i ett komediprogram eller serie
Kim's Convenience - Gay Discount - CBC (CBC)
VINNARE: Letterkenny - Super Soft Birthday - CraveTV (Bell Media)
Mohawk Girls - Pinó Noir - APTN (Aboriginal People's Television Network)
Schitt's Creek - Moira's Nudes - CBC (CBC)
Schitt's Creek - Happy Anniversary - CBC (CBC)
Bästa regi i en dokumentär- eller faktaserie
Hej hejdå - andra chanser - CBC (CBC)
Hip-Hop Evolution - Från tunnelbanan till Mainstream - HBO Kanada (Bell Media)
Avbryt detta program - Beirut - CBC (CBC)
Still Standing - Vanastra - CBC (CBC)
VINNARE: War Story: Afghanistan - The Long Way Home - History (Corus Entertainment)
Bästa regi i ett dokumentärprogram
Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah - Documentary Channel (CBC)
Girls Night Out - CBC (CBC)
VINNARE: Guantanamo's Child: Omar Khadr - Documentary Channel (CBC)
Hur man förändrar världen - HBO Kanada (Bell Media)
Älg: Ett år i en kvistätares liv - Main (CBC)
Bästa regi i ett dramatiskt program eller begränsad serie
Amber Alert - The Movie Network (Bell Media)
Hamlet - CBC (CBC)
VINNARE: Murdoch Mysteries - A Merry Murdoch Christmas - CBC (CBC)
Slasher - Super Channel (Allarco Entertainment)
Ej ansökt - CBC (CBC)
Bästa regi i en dramatisk serie
19-2 - Vatten - Bravo (Bell Media)
Frontier - A Kingdom Unto Thyself - Discovery Channel (Bell Media)
VINNARE: Orphan Black - Transgressive Border Crossing - Space (Bell Media)
Vikings - Promised - History (Corus Entertainment)
Vikings - The Last Ship - History (Corus Entertainment)
Bästa regi i ett livsstils- eller informationsprogram eller serie
Imagining Canada - Documentary Channel (CBC)
Älskar det eller listar fritidshus - Margaret & Barbara - W Network (Corus Entertainment)
Survivorman - Lost in Park Trails - Patagonia - OLN (Rogers)
VINNARE: Vikings säsong 4 Special - Global (Corus Entertainment)
Du måste äta här! - Florence Addition - All’Antico Vinaio - Food Network Canada (Corus Entertainment)
Bästa regi i ett sportevenemang live
VINNARE: 2015 Gray Cup - TSN (Bell Media)
2016 IIHF World Junior Gold Medal Game - TSN (Bell Media)
Calgary Stampede - CBC (CBC)
Rio 2016 - CBC (CBC)
Bästa regi i ett verklighets- / tävlingsprogram eller serie
VINNARE: The Amazing Race Canada - For The About to Rock - CTV (Bell Media)
Big Brother Canada - Finale - Global (Corus Entertainment)
Kanadas smartaste person - Avsnitt 208 - CBC (CBC)
Survivor Special - Global (Corus Entertainment)
Tornado Hunters - The Manitoba Monster - CMT (Corus)
Bästa regi i ett sortiment eller skisskomediprogram eller serie
Baroness Von Sketch Show - Förra året var du inte fyrtio - CBC (CBC)
The Beaverton - 103 - The Comedy Network (Bell Media)
Rick Mercer Report - Avsnitt 7 - CBC (CBC)
This Hour Has 22 Minutes - Avsnitt 6 - CBC (CBC)
The Tragically Hip - A National Celebration - CBC (CBC)
Bästa regi i ett animerat program eller en serie
Katten i hatten vet mycket om camping! - Treehouse TV (Corus Entertainment)
Fugget About It - What the F # @ k is the Grey Cup - Adult Swim (Corus Entertainment)
Inspector Gadget - Gadget 2.0 Part ½ - Teletoon (Corus Entertainment)
Justin Time - Babushka's Bear - Family Jr. (DHX)
VINNARE: PAW Patrol - Pups Save Friendship Day - TVO (TVO)
Bästa originalmusik för ett facklitteraturprogram eller serie
Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah - Documentary Channel (CBC)
Guantanamo's Child: Omar Khadr - Documentary Channel (CBC)
Hur man förändrar världen - HBO Kanada (Bell Media)
Älg: Ett år i en kvistätares liv - Main (CBC)
Painted Land: In Search of the Group of Seven - TVO (TVO)
Bästa originalmusik för ett program
Crossfire - The Movie Network (Bell Media)
L.M. Montgomerys Anne of Green Gables - YTV (Corus Entertainment)
Love Under the Stars - Hallmark Channel (Hallmark)
Murdoch Mysteries - A Merry Murdoch Christmas - CBC (CBC)
Odd Squad: The Movie - TVOKids (TVO)
Bästa originalmusik för en serie
19-2 - City - Bravo (Bell Media)
VINNARE: Orphan Black - The Scandal of Altruism - Space (Bell Media)
Romeo-sektionen - China Shop - CBC (CBC)
Wynonna Earp - House of Memories - CHCH (Channel Zero)
X-Company - Svart flagga - CBC (CBC)
Bästa fotografi i ett komedieprogram eller serie
Kim's Convenience - Frank & Nayoung - CBC (CBC)
Mr. D - Gerry fyller 40 - CBC (CBC)
Schitt's Creek - Finding David - CBC (CBC)
Schitt's Creek - Happy Anniversary - CBC (CBC)
VINNARE: Sensitive Skin - Avsnitt 203 - HBO Canada (Bell Media)
Bästa fotografering i ett dokumentärprogram eller faktaserie
Kenya Wildlife Diaries - Vanishing Wilderness - Love Nature (Blue Ant Media)
Älg: Ett år i en kvistätares liv - Main (CBC)
Newfoundland på Armageddon - CBC (CBC)
Real Detective - Darkness - Netflix (Netflix)
VINNARE: Real Vikings: Age of Invasion - History (Corus Entertainment)
Bästa fotograferingen i ett dramatiskt program eller en serie
19-2 - Rescue - Bravo (Bell Media)
Blood & Water - Avsnitt 108 - OMNI (Rogers Media)
VINNARE: Orphan Black - From Dancing Mice to Psychopaths - Space (Bell Media)
Reign - In a Clearing - CTV (Bell Media)
Romeo-sektionen - En sträng av pärlor - CBC (CBC)
Bästa fotografi i ett livsstils- eller verklighets- / tävlingsprogram eller serie
VINNARE: The Amazing Race Canada - Vem är redo att låta allt hänga ut? - CTV (Bell Media)
Love It or List It Semesterhus - Kelly & Brent - W Network (Corus Entertainment)
Masters of Flip - Färgkod - W Network (W Network)
Survivorman - Lost in Park Trails - Patagonia - OLN (Rogers)
Tornado Hunters - Manitoba Monster - CMT (Corus Entertainment)
Bästa fotografi i ett nyhets- eller informationsprogram, serie eller segment
aptn Undersöker: DEFIANCE - APTN (Aboriginal Peoples Television Network)
VINNARE: CBC News: National - Etiopien på kanten - CBC (CBC)
Den femte egendomen - varför visste vi inte? - CBC (CBC)
W5: Born Free - CTV (Bell Media)
Bästa fotograferingen i ett olika program eller en serie
HumanTown - CBC (CBC)
This Hour Has 22 Minutes - Avsnitt 6 - CBC (CBC)
VINNARE: The Tragically Hip - A National Celebration - CBC (CBC)
Rick Mercer Report - Avsnitt fem - CBC (CBC)
Sunnyside - War Is Hell - City (Rogers)
Bästa filmredigering i ett komedieprogram eller serie
Schitt's Creek - Happy Anniversary - CBC (CBC)
Schitt's Creek - Moira's Nudes - CBC (CBC)
Letterkenny - Ain’t No Reason To Get Excited - CraveTV (Bell Media)
Letterkenny - Super Soft Birthday - CraveTV (Bell Media)
VINNARE: Kim's Convenience - Gay Discount - CBC (CBC)
Bästa bildredigering i ett dokumentärprogram eller serie
Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah - Documentary Channel (CBC)
Guantanamo's Child: Omar Khadr - Documentary Channel (CBC)
VINNARE: Hip-Hop Evolution - Från tunnelbanan till Mainstream - HBO Kanada (Bell Media)
Avbryt detta program - Medellin - CBC (CBC)
Rock Icons - Daryl Hall - The Soul Man - HBO Canada (Bell Media)
Bästa filmredigering i ett dramatiskt program eller en serie
19-2 - Burn Pile - Bravo (Bell Media)
VINNARE: Orphan Black - The Scandal of Altruism - Space (Bell Media)
Vikings - The Last Ship - History (Corus Entertainment)
Vikings - Kill the Queen - History (Corus Entertainment)
Vikings - The Profit and the Loss - History (Corus Entertainment)
Bästa bildredigering i ett faktiskt program eller serie
CBC News: Marketplace - Are We Racist? - CBC (CBC)
Hej hejdå - andra chanser - CBC (CBC)
Hello Goodbye - Honor the Past - CBC (CBC)
Keeping Canada Alive - Avsnitt 1001 - CBC (CBC)
VINNARE: This Is High School - Grad 9 är det sämsta året - CBC (CBC)
Bästa bildredigering i ett verklighets- / tävlingsprogram eller serie
VINNARE: The Amazing Race Canada - Who's Ready to Let it All Hang Out - CTV (Bell Media)
The Amazing Race Canada - Second Place Isn't Good Enough - CTV (Bell Media)
Big Brother Canada - Finale - Global (Corus Entertainment)
Hackad Kanada - Inlösen - Bort för snart - Food Network (Corus Entertainment)
Masterchef Canada - Säsong 3 final - CTV (Bell Media)
Bästa filmredigering i en serie eller skisskomedieprogram eller -serier
VINNARE: Baroness Von Sketch Show - If the Killer is Watching - CBC (CBC)
The Beaverton - 103 - The Comedy Network (Bell Media)
Canadas Walk of Fame 2015 - Global (Corus Entertainment)
HumanTown - CBC (CBC)
Rick Mercer Report - Avsnitt Nitton - CBC (CBC)
Bästa produktionsdesign eller art direction i ett fiktionsprogram eller serie
Dark Matter - Welcome to Your New Home - Space (Bell Media)
Frontier - A Kingdom Unto Thyself - Discovery Channel (Bell Media)
Murdoch Mysteries - 24 Hours to Doomsday - CBC (CBC)
VINNARE: Orphan Black - Human Raw Material - Space (Bell Media)
Reign - Spiders in a Jar - CTV (Bell Media)
Bästa produktionsdesign eller art direction i ett facklitteraturprogram eller serie
2016 Canadian Screen Awards - CBC (CBC)
Big Brother Canada - Premiär - Global (Corus Entertainment)
Kanadas sämsta förare - Blöt och våt - Discovery Channel (Bell Media)
Real Detective - Hämnd - Netflix (Netflix)
VINNARE: The Tragically Hip - A National Celebration - CBC (CBC)
Bästa ljudet i ett komedi eller dramatiskt program eller en serie
19-2 - Burn Pile - Bravo (Bell Media)
Dark Matter - Vi röstade inte för att rymma dig - Space (Bell Media)
Orphan Black - The Scandal of Altruism - Space (Bell Media)
VINNARE: Vikings - The Last Ship - History (Corus Entertainment)
X-Company - Slaktare och bult - CBC (CBC)
Bästa ljudet i ett facklitteraturprogram eller serie
The Amazing Race Canada - Shine Your Light - CTV (Bell Media)
Guantanamo's Child: Omar Khadr - Documentary Channel (CBC)
Highway Thru Hell - War Zone - Discovery Channel (Bell Media)
Real Vikings: Age of Invasion - History (Corus Entertainment)
VINNARE: Sonic Magic: The Wonder and Science of Sound - CBC (CBC)
Bästa ljudet i en variation eller ett animerat program eller en serie
Canadas Walk of Fame 2015 - Global (Corus Entertainment)
The Deep - Here Be Dragons - Family CHRGD (DHX)
JUNO Awards 2016 - CTV (Bell Media)
VINNARE: The Tragically Hip - A National Celebration - CBC (CBC)
WE Day - CTV (Bell Media)
Bästa visuella effekter
Beauty and the Beast - Au Revoir - Showcase (Corus Entertainment)
Killjoys - Hur man dödar vänner och påverkar människor - Space (Bell Media)
Orphan Black - From Dancing Mice to Psychopaths - Space (Bell Media)
VINNARE: Vikings - The Last Ship - History (Corus Entertainment)
Wynonna Earp - I Walk the Line - CHCH (Channel Zero)
Bäst skrivande i ett program för barn eller ungdomar eller serier
Annedroids - Mother of Invention Part 2 - TVOKids (TVO)
Bruno & Boots: Go Jump In The Pool - YTV (Corus Entertainment)
VINNARE: Degrassi: Next Class - #YesMeansYes - Family Channel (DHX)
Odd Squad - The First Day - TVOKids (TVO)
The Stanley Dynamic - The Stanley Wild Weekend - YTV (Corus Entertainment)
Bäst författare i ett komedieprogram eller serie
Kim's Convenience - Ddong Chim - CBC (CBC)
Kim's Convenience - Gay Discount - CBC (CBC)
VINNARE: Letterkenny - Super Soft Birthday - CraveTV (Bell Media)
Mohawk Girls - Going Native - APTN (Aboriginal People's Television Network)
Vad skulle Sal göra? - Punches Pilot - CraveTV (Bell Media)
Bäst skrivande i ett dokumentärprogram eller serie
Hip-Hop Evolution - Från tunnelbanan till Mainstream - HBO Kanada (Bell Media)
Hur man förändrar världen - HBO Kanada (Bell Media)
Rock Icons - Geddy Lee - The Maestro - HBO Canada (Bell Media)
Kriget hemma - CBC (CBC)
VINNARE: Kvinnan som gick med i talibanerna - CBC (CBC)
Bäst skrivande i ett dramatiskt program eller begränsad serie
L.M. Montgomerys Anne of Green Gables - YTV (Corus Entertainment)
VINNARE: Murdoch Mysteries - A Merry Murdoch Christmas - CBC (CBC)
Signerad, förseglad, levererad: Från Paris med kärlek - E! (Bell Media)
Slasher - Super Channel (Allarco Entertainment)
Swept Under - The Movie Network (Bell Media)
Bäst skrivande i en dramatisk serie
19-2 - Vatten - Bravo (Bell Media)
VINNARE: Orphan Black - The Collapse of Nature - Space (Bell Media)
Orphan Black - The Stigmata of Progress - Space (Bell Media)
Orphan Black - Transgressive Border Crossing - Space (Bell Media)
Wynonna Earp - skärselden - CHCH (Channel Zero)
Bäst skrivande i ett faktiskt program eller serie
Highway Thru Hell - My Purpose is to Protect - Discovery Channel (Bell Media)
Mayday - Fatal Delivery - Discovery Channel (Bell Media)
Polar Bear Town - Quest for the Cubs - OLN (Rogers)
Real Detective - Malice - Netflix (Netflix)
VINNARE: Still Standing - Vanastra - CBC (CBC)
Bäst skrivande i ett livsstils- eller verklighets- / tävlingsprogram eller serie
VINNARE: The Amazing Race Canada - Toads! Skojar du? - CTV (Bell Media)
Kanadas värsta förare - Den rutiga flaggan - Discovery Channel (Bell Media)
Food Factory - Easy as ABC - Food Network Canada (Corus Entertainment)
Masterchef Canada - Ja, nej, kanske så - CTV (Bell Media)
Survivorman - Lost in Park Trails
Bäst författare i ett program eller serie med olika komedier eller skisser
VINNARE: Baroness Von Sketch Show - I Can't Believe This used to Take Days - CBC (CBC)
The Beaverton - Avsnitt 103 - The Comedy Network (Bell Media)
This Hour Has 22 Minutes - Avsnitt 3 - CBC (CBC)
Rick Mercer Report - Avsnitt 7 - CBC (CBC)
Sunnyside - Volcano - City (Rogers)
Bäst skrivande i ett animerat program eller en serie
Fangbone! - Mayhemens fältresa del ½ - Familj CHRGD (DHX)
Fangbone! - Destiny Light of Destiny - Family CHRGD (DHX)
Knuckleheads - The Revenge of Jack Curtis - Adult Swim Canada (Corus / Teletoon)
VINNARE: Nördar och monster - Bee-Hive Yourself - YTV (Corus Entertainment)
Total Drama Presents: The Ridonculous Race - Bahamarama - Cartoon Network Canada (Corus
PRESTANDA KATEGORIER
Bästa prestation i gjutning
Frontier - A Kingdom Unto Thyself - Discovery Channel (Bell Media)
VINNARE: Kim's Convenience - Frank & Nayoung - CBC (CBC)
Letterkenny - Rave - CraveTV (Bell Media)
Schitt's Creek - Bob's Bagels - CBC (CBC)
Vikings - Yol - History (Corus Entertainment)
Bästa värd i ett livsstils-, samtals- eller underhållningsnyhetsprogram eller serie
Baka med Anna Olson - Anna Olsen - Food Network (Corus Entertainment)
etalk Presents: Adele - Danielle Graham - CTV (Bell Media)
Stor kanadensisk kokbok - Noah Cappe - Food Network Canada (Corus Entertainment)
Masters of Flip - Kortney Wilson, Dave Wilson - W Network (W Network)
VINNARE: Still Standing - Jonny Harris - CBC (CBC)
Bästa värd i ett program eller serie med olika eller verklighets- / tävlingsprogram
VINNARE: Canadian Screen Awards 2016 - Norm Macdonald - CBC (CBC)
Kanadas smartaste person - Jessi Cruickshank - CBC (CBC)
Det stora kanadensiska skärmtestet - Steve Patterson - CBC (CBC)
iHeartRADIO Much Music Video Awards Red Carpet - Chloe Wilde, Jus Reign, Jillea - Much (Bell Media)
JUNO Awards 2016 - Jann Arden, Jon Montgomery - CTV (Bell Media)
Bästa värd eller intervjuare i ett nyhets- eller informationsprogram eller serie
CBC News Ottawa - Adrian Harewood - CBC (CBC)
CBC News: Power & Politics - Rosemary Barton - CBC News Network (CBC)
VINNARE: CBC News: The National - Wendy Mesley - CBC (CBC)
Mansbridge One on One - Peter Mansbridge - CBC & CBC News Network (CBC)
W5 - Kevin Newman - CTV (Bell Media)
Bästa nyhetsankare, lokalt
CBC News: Here & Now - Debbie Cooper, Jonathan Crowe, Ryan Snoddon - CBC Newfoundland och Labrador (CBC)
CBC Nova Scotia News - Tom Murphy, Amy Smith - CBC Halifax (CBC)
CBC Vancouver News at Six - Andrew Chang - CBC British Columbia (CBC)
VINNARE: CTV News Edmonton - Daryl McIntyre - CTV (Bell Media)
Global BC - Sophie Lui, Chris Gailus - Global (Corus Entertainment)
Bästa nyhetsankare, National
CBC News Network med Heather Hiscox - Heather Hiscox - CBC News Network (CBC)
CBC News Network med Ian Hanomansing - Ian Hanomansing - CBC News Network (CBC)
VINNARE: CTV National News med Lisa LaFlamme - Lisa LaFlamme - CTV News (Bell Media)
Bästa prestanda av en skådespelare i en pågående ledande komisk roll
VINNARE: Kim's Convenience - Paul Sun-Hyung Lee - CBC (CBC)
Letterkenny - Jared Keeso - CraveTV (Bell Media)
Herr D - Gerry Dee - CBC (CBC)
Schitt's Creek - Daniel Levy - CBC (CBC)
Schitt's Creek - Eugene Levy - CBC (CBC)
Bästa prestanda av en skådespelare i en pågående dramatiskt roll
VINNARE: 19-2 - Adrian Holmes - Bravo (Bell Media)
Blackstone - Eric Schweig - APTN (Aboriginal Peoples Television Network)
Frontier - Landon Liboiron - Discovery Channel (Bell Media)
Frontier - Jason Momoa - Discovery Channel (Bell Media)
Motiv - Louis Ferreira - CTV (Bell Media)
Bästa prestanda av en skådespelare i en utvald biroll i ett dramatiskt program eller en serie
19-2 - Dan Petronijevic - Bravo (Bell Media)
Blood & Water - Liu Phone - OMNI (Rogers Media)
Jag älskar dig mer än någonting citat
VINNARE: Orphan Black - Kevin Hanchard - Space (Bell Media)
Versailles - Evan Williams - Super Channel (Allarco Entertainment)
X-Company - Torben Liebrecht - CBC (CBC)
Bästa prestanda av en skådespelare i en utvald biroll eller gästroll i en komisk serie
VINNARE: Kim's Convenience - Janet's Photos / Ddong Chim - Andrew Phung - CBC (CBC)
Letterkenny - Super Soft Birthday / Fartbook - Nathan Dales - CraveTV (Bell Media)
Mr. D - Out Cold - Jonathan Torrens - CBC (CBC)
Schitt's Creek - Bob's Bagels - John Hemphill - CBC (CBC)
Vad skulle Sal göra? - Vince's Uncle - Ryan McDonald - CraveTV (Bell Media)
Bästa prestanda av en skådespelare i en ledande roll i ett dramatiskt program eller begränsad serie
Perikles äventyr - Evan Buliung - CBC (CBC)
Hamlet - Geraint Wyn Davies - CBC
Slasher - Steve Byers - Super Channel (Allarco Entertainment)
VINNARE: The Taming of the Shrew - Ben Carlson - CBC (CBC)
Bästa prestanda av en skådespelerska i en pågående ledande komisk roll
Kim's Convenience - Andrea Bang - CBC (CBC)
Kim's Convenience - Jean Yoon - CBC (CBC)
Känslig hud - Kim Cattrall - HBO Kanada (Bell Media)
VINNARE: Schitt's Creek - Catherine O'Hara - CBC (CBC)
Vad skulle Sal göra? - Jennifer Dale - CraveTV (Bell Media)
Bästa prestanda av en skådespelerska i en pågående ledande dramatisk roll
Blackstone - Carmen Moore - APTN (Aboriginal Peoples Television Network)
Motiv - Kristin Lehman - CTV (Bell Media)
VINNARE: Orphan Black - Tatiana Maslany - Space (Bell Media)
Reign - Megan Follows - CTV (Bell Media)
Saving Hope - Erica Durance - CTV (Bell Media)
Bästa prestanda av en skådespelerska i en utvald biroll i ett dramatiskt program eller en serie
Mellan - Shailyn Pierre-Dixon - City TV (Rogers)
Saving Hope - Michelle Nolden - CTV (Bell Media)
VINNARE: Slasher - Wendy Crewson - Super Channel (Allarco Entertainment)
This Life - Lauren Lee Smith - CBC (CBC)
X-Company - Lara Jean Chorostecki - CBC (CBC)
Bästa prestanda av en skådespelerska i en utvald biroll eller gästroll i en komisk serie
Herr D - Studentlärare - Lara Jean Chorostecki - CBC (CBC)
Herr D - Gerry tränar stängsel - Naomi Snieckus - CBC (CBC)
VINNARE: Schitt's Creek - Bob's Bagels / Moira's Nudes - Emily Hampshire - CBC (CBC)
Sensitive Skin - Avsnitt 202 - Mary Walsh - HBO Canada (Bell Media)
You Me Her - Sweet Home Colorado - Laine MacNeil - HBO Canada (Bell Media)
Bästa prestanda av en skådespelerska i en ledande roll i ett dramatiskt program eller begränsad serie
L.M. Montgomery's Anne of Green Gables - Sara Botsford - YTV (Corus Entertainment)
Murdoch Mysteries - A Merry Murdoch Christmas - Hélène Joy - CBC (CBC)
Odd Squad: The Movie - Millie Davis - TVOKids (TVO)
VINNARE: Ej gjort - Elle-Máijá Tailfeathers - CBC (CBC)
Bästa prestanda i ett program för barn eller ungdomar eller serier
Annedroids - Addison Holley - TVOKids (TVO)
Hej Opie! - Jordan Lockhart - TVO, Rogers Broadcasting Limited, Knowledge Network (TVO, Rogers Broadcasting Limited, Knowledge Network)
Lost & Found Music Studios - Jeni Ross - Family Channel (DHX)
VINNARE: Nästa steg - Brittany Raymond - Family Channel (DHX)
Odd Squad - Sean Michael Kyer - TVOKids (TVO)
Bästa prestanda i en gästroll, dramatisk serie
Blackstone - Super Dad - Julian Black Antelope - APTN (Aboriginal Peoples Television Network)
VINNARE: Förlåt mig - välsignad är - Edward Asner - Super Channel (Allarco Entertainment)
Murdoch Mysteries - Marked Twain - William Shatner - CBC (CBC)
Orphan Black - Sexets antisocialism - Gord Rand - Space (Bell Media)
Saving Hope - Beasts of Burden - Christine Horne - CTV (Bell Media)
Bästa föreställningen i en serie eller skisskomedieprogram eller serie (individ eller ensemble)
Baroness Von Sketch Show - Carolyn Taylor, Meredith MacNeill, Aurora Browne, Jennifer Whalen - CBC (CBC)
JUNO Awards 2016 - Alessia Cara - CTV (Bell Media)
JUNO Awards 2016 - White Horse - CTV (Bell Media)
Denna timme har 22 minuter - Mark Critch, Cathy Jones, Susan Kent, Shaun Majumder, Meredith MacNeill - CBC (CBC)
VINNARE: The Tragically Hip - A National Celebration Gord Downie, Rob Baker, Johnny Fay, Paul Langlois, Gord Sinclair - CBC (CBC)
Bästa prestanda i ett animerat program eller en serie
VINNARE: Katten i hatten vet mycket om camping! - Martin Short - Treehouse TV (Corus Entertainment)
The Curse of Clara: A Holiday Tale - Saara Chaudry - CBC (CBC)
Daniel Tiger's Neighborhood - Devan Cohen - CBC (CBC)
Knuckleheads - Joe Cobden - Adult Swim Canada (Corus Entertainment)
Peg + Cat - Dwayne Hill - Treehouse (Corus Entertainment)
Bästa sportanalytiker i ett sportprogram eller -serie
2015 Grey Cup - Glen Suitor - TSN (Bell Media)
2016 IIHF World Hockey Championship Gold Medal Game - Ray Ferraro - TSN (Bell Media)
VINNARE: NBA Playoffs 2016: Heat vs. Raptors Game 7 - Jack Armstrong - TSN (Bell Media)
Blue Jays Central - Gregg Zaun - Sportsnet (Rogers)
Rio 2016 - Mark Tewkesbury - CBC (CBC)
Bästa sportvärd i ett sportprogram eller -serie
Free Agent Frenzy - James Duthie - TSN (Bell Media)
Hometown Hockey - Ron Maclean - Sportsnet (Rogers)
Queen's Plate - Brian Williams - TSN (Bell Media)
VINNARE: Rio 2016 - Scott Russell - CBC (CBC)
Bästa sportspel-för-spel-tillkännagivare
VINNARE: Gray Cup 2015 - Chris Cuthbert - TSN (Bell Media)
2016 IIHF World Hockey Championship Gold Medal Game - Gord Miller - TSN (Bell Media)
Blue Jays Baseball - Buck Martinez - Sportsnet (Rogers)
Hockeykväll i Kanada - Jim Hughson - Sportsnet (Rogers)
Rio 2016 - Mark Lee - CBC (CBC)