Kanadensiska skärmpriser 2019: Komplett lista över vinnare från TV-gala
Canadian Screen Awards höll sin sändningsgala på söndagskvällen och hedrade spetskompetens inom kanadensisk film och tv.
Utmärkelser i olika kategorier delades tidigare ut vid flera evenemang under kanadensiska skärmveckan (pågår från 25-31 mars), som hedrar icke-fiktion TV-programmering, Creative Fiction Storytelling och Digital Storytelling.
saker att säga när man flörtar med en kille
Särskilda utmärkelser delades också ut under söndagens sändningsgala, där Mary Walsh fick Earle Gray Award och Stephan James fick Radius Award.
RELATERAD: Canadian Screen Awards tillkännager 2019-nominerade, inklusive 'ET Canada', 'Vikings', 'Big Brother Canada'
Dessutom tilldelades regissören Deepa Mehta årets Lifetime Achievement Award, och den ikoniska komedigruppen Kids in the Hall fick Academy Award för 2019.
Här är den kompletta listan över utmärkelser som delades ut under kanadensiska skärmpristagans sändningsgala för 2019:
TV
Bästa dramatiska serien
VINNARE: Anne med en E
Dåligt blod
Blod och vatten
Frankie Drake Mysteries
Vikingar
Bästa komedieserien
Letterkenny
Mr. D
VINNARE: Schitt's Creek
Andra Jen
Workin ’Moms
Bästa verklighet / tävlingsprogram eller serie
Big Brother Canada
Kanadas smartaste person junior
Knock Knock Ghost
MasterChef Kanada
VINNARE: The Amazing Race Canada
Bästa huvudskådespelare, komedi
VINNARE: Jared Keeso, Letterkenny
Jason Priestley, Private Eyes
Gerry Dee, Mr. D
Daniel Levy, Schitt's Creek
Eugene Levy, Schitt's Creek
Bästa huvudskådespelare, Drama
VINNARE: Kim Coates, Bad Blood
Jerry O'Connell, Carter
Aaron Ashmore, Killjoys
Yannick Bisson, Murdoch Mysteries
Eric McCormack, resenärer
Bästa huvudskådespelare, dramaprogram eller begränsad serie
Alan Hawco, fångad
Fab Filippo, rädda mig
VINNARE: Billy Campbell, kardinal: Blackfly Season
Mark McKinney, A Christmas Fury
Bästa huvudskådespelerska, komedi
Cindy Sampson, Private Eyes
Annie Murphy, Schitt's Creek
VINNARE: Catherine O'Hara, Schitt's Creek
Catherine Reitman, Workin ’Moms
Dani Kind, Workin ’Moms
Bästa huvudskådespelerska, Drama
VINNARE: Amybeth McNulty, Anne med en E
Caroline Dhavernas, Mary Kills People
Wendy Crewson, Detaljen
Melanie Scrofano, Wynonna Earp
Kristin Kreuk, bevisbördan
Bästa huvudskådespelerska, dramaprogram eller begränsad serie
Tori Anderson, fångad
Amy Matysio, rädda mig
VINNARE: Karine Vanasse, kardinal: Blackfly Season
Mary Walsh, A Christmas Fury
vad betyder det att visa tillgivenhet
Bäst författare, komedi
Daniel Levy, Schitt's Creek
VINNARE: Jared Keeso, Jacob Tierney, Letterkenny
JP Tremblay, Mike Smith, Robb Wells, Trailer Park Boys
Cynthia Knight, Mohawk Girls
Andrew Appelle, Robert Hyland, Kurt Robb, Jay McCarrol, Matthew Miller, Jared Raab, Nirvanna The Band: The Show
FILMA
Bästa film
VINNARE: Kolonin
Familjen först
Genesis
Bara ett andetag borta
The Great Darkened Days
Prestation av en skådespelare i en ledande roll
Michael Rowe, Crown och Anchor
VINNARE: Theodore Pellerin, Family First
Martin Dubreuil, The Great Darkened Days
Paul Notarariaq, The Grizzlies
Brandon Oakes, genom svart gran
Prestanda av en skådespelerska i en ledande roll
VINNARE: Emilie Bierre, A Colony
Kate Moyer, vårt hus
Romane Denis, Slampa på ett bra sätt
Sarah Gadon, The Great Darkened Days
Anna Lambe, The Grizzlies
Ted Rogers Best Feature Length Documentary Award
Brev från Masanjia
Immaculate Memories: The Uncluttered Worlds of Christopher Pratt
Vad Walaa vill
The Devil's Share / La Part du Diable
VINNARE: Antropocen: The Human Epoch
Prestation i riktning
Sophie Dupuis, Family First
VINNARE: Jasmin Mozaffari, smällare
Genevieve Dulude-De Celles, En koloni
Maxime Giroux, Great Darkened Days / La Grande Noirceur
Daniel Roby, Just a Breath Away / Dans la Brume
Klicka för att se galleripresentanter för kanadensiska skärmpriser för 2019
Nästa bild